Hiçbir Şey F Fitamini Kadar Kaydalı Olmaz!

2010-06-18 08:22:00

 PROF. DR. MEHMET ÖZ , 25.10.2009 

Bu başlığı okuyunca, "Bugüne kadar F vitamini diye bir şey hiç duymadım" demeyin! Hepinizin en azından bir tane dostu vardır ve F vitamini dediğimiz sağlık iksirinin kaynağı da dostlardır.
Bazen sizde stres yaratan işlerin bir listesini yapıp, onlardan kurtulmanız gerekebilir. Bazen evdeki işlerinizi bir kenara bırakıp, en yakın arkadaşınızla dışarı çıkıp eğlenmeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Peki, neden size böyle bir şey hatırlatma gereği duyuyoruz? Çünkü Vitamin F'nin (Friendship -Türkçesi arkadaşlık kelimesinin baş harfi olduğu için 'F') sağlığınıza faydaları saymakla bitmez. 

SİZİ 30 YIL GENÇLEŞTİRİYOR 

Yapılan son iki araştırmaya göre; güçlü sosyal iletişim içerisinde olanlarda depresyona girme ve ölümcül krizlerin oluşma riski azalıyor. Düzenli F vitamini kullanmak, sizi gerçek yaşınızdan 30 yaş daha genç hale getirebilir. Çünkü bu sayede stresten uzak bir yaşamınız olur. Dostluğun sıcaklığıyla, gergin olduğunuz zamanlarda bile kan damarlarınızda pıhtılaşma ve kalp krizi geçirme riskiniz yüzde 50 azalır. 

SIRLARINI PAYLAŞMIYORLAR 

Göğüs kanserine yakalanmış 3 bin hemşire üstünde yapılan bir araştırmada, sosyal destek alanların, almayanlara göre yüzde 66 daha uzun yaşadıkları saptanmıştır. Peki, gerçekten sizi sağlıklı tutan arkadaşlıklara sahip misiniz? Ne yazık ki birçoğumuzun böyle dostları artık yok! Duke Üniversitesi'
nde yapılan bir araştırma, son yirmi yılda sırlarını dostlarıyla paylaşmayı tercih etmeyen kişilerin hızla arttığını ortaya çıkarmış.

SAHİP OLMANIN 4 KURALI 

1. Zaman: Bir insanla hemen samimi olunmaz. Samimiyet için onunla birlikte zaman geçirmeniz gerekir. 
2. Dikkat: 
Sorunlarını çözmenize gerek yok, sadece onlara sorular sorun ve size anlattıklarını can kulağıyla dinleyin. 
3. Hassasiyet: 
Gerçek dostlar birbirlerine karşı hassas olur. Gecenin 03.00'ünde bile ihtiyaçları olursa birbirlerini ararlar. 
4. Eğlence: 
Arkadaşınızla birlikte ne yapmaktan hoşlanıyorsanız onu yapın. Birlikte eğlenip, gülün ve bağlanın.


İNTERNETTE SOHBET ETMEK DOSTLUĞUN YERİNİ TUTMAZ!

Komşularla görüşmek için çok yoğunsanız, ya da bir bowling kulübüne üye olmaya vaktiniz yoksa; sosyal iletişim çemberimiz hızla daralıyor demektir. Cep telefonu, Twitter, facebook gibi iletişim araçlarına da minnet duymamız gerektiğini unutmayalım.

ARAYI SICAK TUTAR 

Bizi yanlış anlamayın! İnternet ve telefonlar, arkadaşlarınızla aranızdaki iletişimi sıcak tutmak için önemli olabilir ama arkadaşlarınızla birlikte vakit geçirmenin yerini asla tutamaz. Eğer acil durumlarda arayabileceğiniz, sizin için hayatı kolaylaştıran, tümüyle dürüst olabileceğiniz dostlarınız varsa; işte o zaman gerçekten 'F Vitamini'ne sahipsiniz demektir. Uzmanların çoğu arkadaşlık sıkıntısı çeken insanların dışarı çıkıp yeni insanlarla tanışmalarını öneriyor. Yeni insanlarla tanışmak işin en kolay yoludur ancak önemli olan bir sonraki aşamada ne yaptığınızdır...
 
Bunlar da küçük sağlık öğütleri: 

LİMONATA İÇEREK ASTIMI ÖNLEYİN 

Bir yaz günü soğuk bir bardak limonata sizi serinletmenin dışında da faydalara sahiptir. Limonata akciğerlerinizi astım hastalığına karşı korur! Hiç meyve yemeyen ve turunçgilleri yeteri kadar tüketmeyen insanlarda, astım riski ve nefes darlığına daha sık rastlanır. Meyvelerin içerisindeki C vitamini ise nefes alımını kolaylaştırıcı etkiye sahiptir.

SİGARAYI BIRAKIN 

Bugüne kadar astım hastalığına yakalanmamış olmanız, bundan sonra yakalanmayacağı
nız anlamına gelmez. Astım, çevrenizdeki birçok etkenden dolayı oluşabilir. Tozdaki mikroplar, yatak veya yastığınızdaki bakteriler gibi... Alışveriş listenize greyfurt, portakal ve limon eklemek ise kaç yaşında olursanız olun solunum yolu hastalıkları riskinizi azaltır. Tabii ki tek yapacağınız şey bu değildir... Sigara içiyorsanız, hemen bırakın! Yatak odanızı havalandırmaya özen gösterin. Yoğun trafiğin olduğu yerlerde ve tünellere girdiğinizde, egzostan etkilenmemek için arabanızın camlarını kapatın.

IZGARA KEYFİNİZE PATLICAN KATIN

Izgara somon seviyorsanız yanına patlıcan da ekleyin... Böylece kalp sağlığınızı üç ayrı açıdan korumuş olursunuz. İşte, patlıcanın size sağlayacağı faydaların özeti: 

DAMARLARINIZI KORUYOR 

Comic Sans MSŞeker: Patlıcan şeker hastalığı riskini azaltır. Vücudunuzun kan şekerini daha sağlıklı bir biçimde kullanmasına yardımcı olur. Bu da damarlarınızı korur.

Comic Sans MSTansiyon: Patlıcanın içindeki fenoller, yüksek tansiyona sebep olan enzimleri dizginler. Tansiyonunuzu dengeler.

Comic Sans MSKolesterol: Kötü kolesterolünüzü dengede tutar. Yapılan araştırmalarda, öğünlerinde bolca patlıcan yiyenlerin yemeyenlere oranla kötü kolesterollerinin yüzde 30 azaldığı görülmüştür. 

0
0
0
Yorum Yaz